Opinia Zarządu NOVIAN S.A. dot. porządku obrad oraz projektów uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia NOVIAN S.A. zwołanego na żądanie akcjonariusza
12-04-2013
Zarząd NOVIAN S.A. ("Spółka", "NOVIAN") raportem bieżącym nr 5/2013 z dnia 18 marca 2013 roku zwołał na żądanie akcjonariusza IPO PARTNERS S.A z siedzibą we Wrocławiu posiadającego pow. 5% w kapitale zakładowym oraz ogólnej liczbie głosów NOVIAN S.A. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie ("NWZ"), które odbędzie się dnia 30 kwietnia 2013 r. o godzinie 9.30 w hotelu IBIS Stare Miasto w Warszawie przy ul. Muranowskiej 2.
Szczegółowy porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, zgodnie z żądaniem ww. akcjonariusza, jest następujący:
1. otwarcie obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia,
2. wybór przewodniczącego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia,
3. stwierdzenie prawidłowości zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał,
4. przyjęcie porządku obrad,
5. podjęcie uchwały w sprawie uchylenia tajności głosowania dotyczącego powołania komisji skrutacyjnej,
6. wybór komisji skrutacyjnej,
7. podjęcie uchwał w przedmiocie:
a) zmian w składzie rady nadzorczej spółki,
b) połączenia wszystkich dotychczasowych serii akcji zwykłych spółki w jedną wspólną serię (M), scalenia (połączenia) akcji spółki, zmiany statutu,
c) upoważnienia rady nadzorczej do uchwalenia tekstu jednolitego statutu spółki,
d) upoważnienia zarządu do nabywania akcji własnych spółki w celu umorzenia,
e) pokrycia przez spółkę kosztów zwołania i odbycia nadzwyczajnego walnego zgromadzenia,
8. wolne wnioski,
9. zamknięcie obrad walnego zgromadzenia.
W niniejszym raporcie Zarząd odnosi się do zaproponowanego przez IPO PARTNERS S.A. porządku obrad oraz przekazanych przez akcjonariusza projektów uchwał NWZ.
Zgodnie z § 2 ust. 3. Załącznika nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu "Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect" (dalej "Załącznik nr 3") "Informacje bieżące i okresowe powinny:
1) zawierać informacje odzwierciedlające specyfikę opisywanej sytuacji w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny,
2) być sporządzone w sposób umożliwiający inwestorom ocenę wpływu przekazywanych informacji na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową emitenta lub na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych."
Zdaniem Zarządu NOVIAN przekazane przez IPO PARTNERS S.A. żądanie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zawierające wyłącznie proponowany porządek obrad oraz nieuzupełnione projekty uchwał, nie umożliwiają inwestorom podjęcia decyzji co do głosowania na zwołanym Zgromadzeniu. Zdaniem Zarządu NOVIAN, akcjonariusz żądając umieszczenia w porządku obrad uchwał dot. scalenia akcji, czy skupu akcji w celu umorzenia, powinien przekazać równocześnie materiały, które w sposób rzetelny przedstawiałyby powody podjęcia proponowanych decyzji.
Zgodnie z pkt. 3.14. Załącznika do Uchwały Nr 293/2010 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 31 marca 2010 r. "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect" (dalej "Dobre Praktyki") Spółka na swojej stronie internetowej zobowiązana jest zamieścić "3.14. informacje na temat zdarzeń korporacyjnych, takich jak wypłata dywidendy, oraz innych zdarzeń skutkujących nabyciem lub ograniczeniem praw po stronie akcjonariusza, z uwzględnieniem terminów oraz zasad przeprowadzania tych operacji. Informacje te powinny być zamieszczane w terminie umożliwiającym podjęcie przez inwestorów decyzji inwestycyjnych," oraz z pkt. 3.16. Dobrych Praktyk "3.16. pytania akcjonariuszy dotyczące spraw objętych porządkiem obrad, zadawane przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania,".
Ponadto zgodnie z pkt. 10 Dobrych Praktyk "10. Członkowie zarządu i rady nadzorczej powinni uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia w składzie umożliwiającym udzielenie merytorycznej odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie walnego zgromadzenia".
Zdaniem Zarządu NOVIAN, przekazane przez IPO PARTNERS S.A. żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia, bez uzasadnienia proponowanych uchwał, niestety uniemożliwiają Zarządowi wypełnienie powyższych Dobrych Praktyk.
W związku z powyższym odnosząc się do poszczególnych punktów zaproponowanego przez IPO PARTNERS S.A. porządku obrad NWZ oraz do przesłanych przez akcjonariusza niekompletnych projektów uchwał, Zarząd Spółki informuje, że:
1. pkt. 7 lit. a) proponowanego porządku obrad - podjęcie uchwał w przedmiocie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki:
Zarząd Spółki informuje, że zgodnie z Art. 354. § 1. KSH "Statut może przyznać indywidualnie oznaczonemu akcjonariuszowi osobiste uprawnienia. W szczególności mogą one dotyczyć prawa powoływania lub odwoływania członków zarządu, rady nadzorczej lub prawa do otrzymywania oznaczonych świadczeń od spółki.".
Ponadto, zgodnie z Art. 385. § 1. KSH "Rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech, a w spółkach publicznych co najmniej z pięciu członków, powoływanych i odwoływanych przez walne zgromadzenie." oraz § 2. "Statut może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej.".
W zgodzie z ww. zapisami KSH, Statut NOVIAN w art. 6 ust. 3 przyznaje uprawnienia osobiste do powoływania wszystkich członków Rady Nadzorczej spółce SPQR S.A. cyt. "3. Tak długo jak akcjonariusz SPQR S.A. (KRS 0000353642) będzie posiadać co najmniej 2.000.000 (słownie: dwa miliony) akcji Spółki, powołuje i odwołuje, w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym wszystkich Członków Rady Nadzorczej. Uprawnienie to wygasa, gdy SPQR S.A. przestanie posiadać 2.000.000 (słownie: dwa miliony) akcji Spółki. W przypadku zmiany wartości nominalnej akcji zapisy niniejszego ustępu stosuje się odpowiednio.".
Jednocześnie zgodnie z zawiadomieniami otrzymanymi przez Zarząd Spółki na podstawie art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu o spółkach (dalej "Ustawa o Ofercie"), a więc zgodnie z najlepszą wiedzą Zarządu NOVIAN na dzień sporządzenia niniejszego raportu Grupa Kapitałowa SPQR S.A. z siedzibą w Warszawie posiada 672.329.308 akcji zwykłych na okaziciela NOVIAN, które stanowią 38,28% w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów, w tym bezpośrednio spółka SPQR S.A. z siedzibą w Warszawie posiada 2.000.000 akcji zwykłych na okaziciela NOVIAN, które stanowią 0,11% w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów.
W związku z powyższym Zarząd zwraca uwagę na fakt, że uprawnienia statutowe spółki SPQR S.A. z siedzibą w Warszawie do powoływania i odwoływania wszystkich członków Rady Nadzorczej nie wygasły i Walne Zgromadzenie Spółki nie posiada kompetencji do podejmowania uchwał w tym zakresie.
Projekty uchwał nr 5 oraz nr 6, przedstawione przy żądaniu zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 6 marca 2013 roku, są wobec powyższego zdaniem Zarządu Spółki wadliwe, gdyż powołują się na art. 385 § 1 KSH oraz § 6 ust. 8 Statutu Spółki.
W związku z przytoczonymi powyżej argumentami, Zarząd rekomendować będzie akcjonariuszom odstąpienie od rozpatrzenia punktu porządku obrad dot. podjęcia uchwał w przedmiocie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki.
2. pkt. 7 lit. b) proponowanego porządku obrad - podjęcie uchwały w przedmiocie połączenia dotychczasowych serii akcji zwykłych Spółki w jedną wspólną serię (M), scalenia (połączenia) akcji Spółki, zmiany Statutu:
Zarząd Spółki informuje, że zgodnie z Art. 430. § 1. KSH "Zmiana statutu wymaga uchwały walnego zgromadzenia i wpisu do rejestru.".
W związku z powyższym Zarząd rekomendować będzie akcjonariuszom uzupełnienie projektu uchwały zaproponowanej przez IPO PARTNERS S.A. o stosowne zapisy odnośnie wejścia w życie uchwały uwzględniające zapisy KSH.
Ponadto w przypadku spółki publicznej, której akcje są zdematerializowane i zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A., scalenie akcji powinno odbyć się, zgodnie z zasadami określonymi w Szczegółowych zasadach działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, a konkretnie zgodnie z zasadami opisanymi w Tytule piątym "Operacje na papierach wartościowych i operacje szczególne" Dziale 1 "Operacje na papierach wartościowych" lit. B. "Wymiana papierów wartościowych - Połączenie (scalenie) akcji" tj. § 187 i następne.
Zgodnie z ww. zasadami istotne zdaniem Zarządu Spółki dla podjęcia decyzji co do głosowania przez akcjonariuszy w sprawie zaproponowanej przez IPO PARTNERS S.A. uchwały jest wypełnienie pozostawionych w projekcie "pustych pól". Powyższe jest również istotne dla Zarządu w celu przygotowania się do realizacji ww. uchwały w przypadku jej podjęcia przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, w tym ewentualne wcześniejsze skonsultowanie projektu uchwały z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A.
Ponadto w związku z zaproponowanymi przez IPO PARTNERS S.A. parametrami scalenia akcji (parytet wymiany 97:1), dobrze byłoby zdaniem Zarządu Spółki przedstawić przesłanki ww. propozycji. Pozwoliłoby to Zarządowi opublikować przed Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem argumentacji IPO PARTNERS S.A. Zdaniem Zarządu będzie to istotna informacja pozwalająca akcjonariuszom na podjęcie decyzji co do ewentualnego sposobu głosowania na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu. Dotyczy to również informacji odnośnie podmiotu, który miałby, zgodnie z przedstawionym projektem uchwały, dokonać uzupełnienia niedoborów scaleniowych.
Powyższe jest również istotne dla Zarządu, który miałby, zgodnie z projektem uchwały, zawrzeć umowę z ww. podmiotem. Zdaniem Zarządu Spółki przed Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Zarząd powinien podjąć rozmowy z ww. podmiotem w celu podpisania stosownej umowy.
Bez ww. informacji, Zarząd nie będzie mógł zarekomendować akcjonariuszom podjęcia powyższej uchwały, a także nie będzie mógł odpowiedzieć na ewentualnie pojawiające się przed lub w trakcie Walnego Zgromadzenia pytania akcjonariuszy.
3. pkt. 7 lit. d) proponowanego porządku obrad - podjęcie uchwały w przedmiocie upoważnienia Zarządu do nabywania akcji własnych spółki w celu umorzenia:
Zarząd Spółki informuje, że zgodnie z Art. 345. § 3. KSH "Jeżeli spółka finansuje nabycie lub objęcie emitowanych przez nią akcji, nabycie bądź objęcie następuje w zamian za godziwą cenę." oraz zgodnie z Art. 345. § 4. KSH "Spółka może finansować nabycie lub objęcie emitowanych przez nią akcji, o ile uprzednio utworzyła na ten cel kapitał rezerwowy z kwoty, która zgodnie z art. 348 § 1 może być przeznaczona do podziału.".
Ponadto zgodnie z Art. 345. § 5. KSH "Finansowanie przez spółkę nabycia lub objęcia emitowanych przez nią akcji następuje na podstawie i w granicach określonych w uprzednio podjętej uchwale walnego zgromadzenia. Przepisu art. 17 § 2 nie stosuje się." oraz zgodnie z Art. 345 § 6. KSH "Podstawą uchwały walnego zgromadzenia w sprawie finansowania jest pisemne sprawozdanie zarządu określające:
1) przyczyny lub cel finansowania,
2) interes spółki w finansowaniu,
3) warunki finansowania, w tym w zakresie zabezpieczenia interesów spółki,
4) wpływ finansowania na ryzyko w zakresie płynności finansowej i wypłacalności spółki,
5) cenę nabycia lub objęcia akcji spółki z uzasadnieniem, że jest to cena godziwa.".
Jednocześnie zgodnie z Art. 348. § 1. KSH "Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.".
Ponadto, zgodnie z Art. 396. § 4. KSH "Statut może przewidywać tworzenie innych kapitałów na pokrycie szczególnych strat lub wydatków (kapitały rezerwowe)." oraz zgodnie z Art. 396 § 5. KSH "O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga walne zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.".
Jednocześnie zgodnie z opublikowanym przez Spółkę zbadanym przez biegłego rewidenta raportem rocznym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2011 roku kapitały własne NOVIAN na dzień zakończenia roku obrotowego wynosiły:
Kapitał własny, w tym: 40.104.431,72 zł
kapitał podstawowy 87.808.066,60 zł
kapitał zapasowy 79.607.331,51 zł
zysk (strata) z lat ubiegłych (3.274.763,52 zł)
zysk (strata) netto (124.036.202,87 zł)
Natomiast, zgodnie z niebadanym przez biegłego rewidenta raportem Spółki za IV kwartał 2012 roku kapitały własne NOVIAN na dzień 31 grudnia 2012 roku wynosiły 12.543.741,53 zł, w tym strata netto wynosiła 27.560.690,19 zł.
W Spółce nie były tworzone żadne kapitały rezerwowe, w tym kapitały z przeznaczeniem na skup akcji własnych w celu umorzenia.
Jak wynika z ww. przepisów oraz danych finansowych Spółki, zdaniem Zarządu nie ma obecnie możliwości utworzenia w Spółce kapitału rezerwowego, który byłby przeznaczony na finansowanie nabywania akcji własnych w celu umorzenia. W związku z powyższym Zarząd nie może zarekomendować akcjonariuszom podjęcia zaproponowanej przez IPO PARTNERS S.A. uchwały. Ponadto gdyby mimo braku rekomendacji Zarządu Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę, zgodną z projektem przedstawionym przez IPO PARTNERS S.A., Zarząd zwraca uwagę inwestorów i akcjonariuszy na fakt, że uchwała ta nie będzie mogła być zrealizowana przez Zarząd, gdyż wymagać będzie podjęcia dodatkowo uchwały Walnego Zgromadzenia odnośnie utworzenia kapitału rezerwowego, co z kolei biorąc pod uwagę przedstawione dane finansowe NOVIAN jest niemożliwe.
Podstawa prawna:
§ 3 ust. 1 Załącznika nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu " Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect".
Szczegółowy porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki, zgodnie z żądaniem ww. akcjonariusza, jest następujący:
1. otwarcie obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia,
2. wybór przewodniczącego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia,
3. stwierdzenie prawidłowości zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał,
4. przyjęcie porządku obrad,
5. podjęcie uchwały w sprawie uchylenia tajności głosowania dotyczącego powołania komisji skrutacyjnej,
6. wybór komisji skrutacyjnej,
7. podjęcie uchwał w przedmiocie:
a) zmian w składzie rady nadzorczej spółki,
b) połączenia wszystkich dotychczasowych serii akcji zwykłych spółki w jedną wspólną serię (M), scalenia (połączenia) akcji spółki, zmiany statutu,
c) upoważnienia rady nadzorczej do uchwalenia tekstu jednolitego statutu spółki,
d) upoważnienia zarządu do nabywania akcji własnych spółki w celu umorzenia,
e) pokrycia przez spółkę kosztów zwołania i odbycia nadzwyczajnego walnego zgromadzenia,
8. wolne wnioski,
9. zamknięcie obrad walnego zgromadzenia.
W niniejszym raporcie Zarząd odnosi się do zaproponowanego przez IPO PARTNERS S.A. porządku obrad oraz przekazanych przez akcjonariusza projektów uchwał NWZ.
Zgodnie z § 2 ust. 3. Załącznika nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu "Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect" (dalej "Załącznik nr 3") "Informacje bieżące i okresowe powinny:
1) zawierać informacje odzwierciedlające specyfikę opisywanej sytuacji w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny,
2) być sporządzone w sposób umożliwiający inwestorom ocenę wpływu przekazywanych informacji na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową emitenta lub na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych."
Zdaniem Zarządu NOVIAN przekazane przez IPO PARTNERS S.A. żądanie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, zawierające wyłącznie proponowany porządek obrad oraz nieuzupełnione projekty uchwał, nie umożliwiają inwestorom podjęcia decyzji co do głosowania na zwołanym Zgromadzeniu. Zdaniem Zarządu NOVIAN, akcjonariusz żądając umieszczenia w porządku obrad uchwał dot. scalenia akcji, czy skupu akcji w celu umorzenia, powinien przekazać równocześnie materiały, które w sposób rzetelny przedstawiałyby powody podjęcia proponowanych decyzji.
Zgodnie z pkt. 3.14. Załącznika do Uchwały Nr 293/2010 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 31 marca 2010 r. "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect" (dalej "Dobre Praktyki") Spółka na swojej stronie internetowej zobowiązana jest zamieścić "3.14. informacje na temat zdarzeń korporacyjnych, takich jak wypłata dywidendy, oraz innych zdarzeń skutkujących nabyciem lub ograniczeniem praw po stronie akcjonariusza, z uwzględnieniem terminów oraz zasad przeprowadzania tych operacji. Informacje te powinny być zamieszczane w terminie umożliwiającym podjęcie przez inwestorów decyzji inwestycyjnych," oraz z pkt. 3.16. Dobrych Praktyk "3.16. pytania akcjonariuszy dotyczące spraw objętych porządkiem obrad, zadawane przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania,".
Ponadto zgodnie z pkt. 10 Dobrych Praktyk "10. Członkowie zarządu i rady nadzorczej powinni uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia w składzie umożliwiającym udzielenie merytorycznej odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie walnego zgromadzenia".
Zdaniem Zarządu NOVIAN, przekazane przez IPO PARTNERS S.A. żądanie zwołania Walnego Zgromadzenia, bez uzasadnienia proponowanych uchwał, niestety uniemożliwiają Zarządowi wypełnienie powyższych Dobrych Praktyk.
W związku z powyższym odnosząc się do poszczególnych punktów zaproponowanego przez IPO PARTNERS S.A. porządku obrad NWZ oraz do przesłanych przez akcjonariusza niekompletnych projektów uchwał, Zarząd Spółki informuje, że:
1. pkt. 7 lit. a) proponowanego porządku obrad - podjęcie uchwał w przedmiocie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki:
Zarząd Spółki informuje, że zgodnie z Art. 354. § 1. KSH "Statut może przyznać indywidualnie oznaczonemu akcjonariuszowi osobiste uprawnienia. W szczególności mogą one dotyczyć prawa powoływania lub odwoływania członków zarządu, rady nadzorczej lub prawa do otrzymywania oznaczonych świadczeń od spółki.".
Ponadto, zgodnie z Art. 385. § 1. KSH "Rada nadzorcza składa się co najmniej z trzech, a w spółkach publicznych co najmniej z pięciu członków, powoływanych i odwoływanych przez walne zgromadzenie." oraz § 2. "Statut może przewidywać inny sposób powoływania lub odwoływania członków rady nadzorczej.".
W zgodzie z ww. zapisami KSH, Statut NOVIAN w art. 6 ust. 3 przyznaje uprawnienia osobiste do powoływania wszystkich członków Rady Nadzorczej spółce SPQR S.A. cyt. "3. Tak długo jak akcjonariusz SPQR S.A. (KRS 0000353642) będzie posiadać co najmniej 2.000.000 (słownie: dwa miliony) akcji Spółki, powołuje i odwołuje, w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym wszystkich Członków Rady Nadzorczej. Uprawnienie to wygasa, gdy SPQR S.A. przestanie posiadać 2.000.000 (słownie: dwa miliony) akcji Spółki. W przypadku zmiany wartości nominalnej akcji zapisy niniejszego ustępu stosuje się odpowiednio.".
Jednocześnie zgodnie z zawiadomieniami otrzymanymi przez Zarząd Spółki na podstawie art. 69 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu o spółkach (dalej "Ustawa o Ofercie"), a więc zgodnie z najlepszą wiedzą Zarządu NOVIAN na dzień sporządzenia niniejszego raportu Grupa Kapitałowa SPQR S.A. z siedzibą w Warszawie posiada 672.329.308 akcji zwykłych na okaziciela NOVIAN, które stanowią 38,28% w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów, w tym bezpośrednio spółka SPQR S.A. z siedzibą w Warszawie posiada 2.000.000 akcji zwykłych na okaziciela NOVIAN, które stanowią 0,11% w kapitale zakładowym oraz w ogólnej liczbie głosów.
W związku z powyższym Zarząd zwraca uwagę na fakt, że uprawnienia statutowe spółki SPQR S.A. z siedzibą w Warszawie do powoływania i odwoływania wszystkich członków Rady Nadzorczej nie wygasły i Walne Zgromadzenie Spółki nie posiada kompetencji do podejmowania uchwał w tym zakresie.
Projekty uchwał nr 5 oraz nr 6, przedstawione przy żądaniu zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z dnia 6 marca 2013 roku, są wobec powyższego zdaniem Zarządu Spółki wadliwe, gdyż powołują się na art. 385 § 1 KSH oraz § 6 ust. 8 Statutu Spółki.
W związku z przytoczonymi powyżej argumentami, Zarząd rekomendować będzie akcjonariuszom odstąpienie od rozpatrzenia punktu porządku obrad dot. podjęcia uchwał w przedmiocie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki.
2. pkt. 7 lit. b) proponowanego porządku obrad - podjęcie uchwały w przedmiocie połączenia dotychczasowych serii akcji zwykłych Spółki w jedną wspólną serię (M), scalenia (połączenia) akcji Spółki, zmiany Statutu:
Zarząd Spółki informuje, że zgodnie z Art. 430. § 1. KSH "Zmiana statutu wymaga uchwały walnego zgromadzenia i wpisu do rejestru.".
W związku z powyższym Zarząd rekomendować będzie akcjonariuszom uzupełnienie projektu uchwały zaproponowanej przez IPO PARTNERS S.A. o stosowne zapisy odnośnie wejścia w życie uchwały uwzględniające zapisy KSH.
Ponadto w przypadku spółki publicznej, której akcje są zdematerializowane i zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A., scalenie akcji powinno odbyć się, zgodnie z zasadami określonymi w Szczegółowych zasadach działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, a konkretnie zgodnie z zasadami opisanymi w Tytule piątym "Operacje na papierach wartościowych i operacje szczególne" Dziale 1 "Operacje na papierach wartościowych" lit. B. "Wymiana papierów wartościowych - Połączenie (scalenie) akcji" tj. § 187 i następne.
Zgodnie z ww. zasadami istotne zdaniem Zarządu Spółki dla podjęcia decyzji co do głosowania przez akcjonariuszy w sprawie zaproponowanej przez IPO PARTNERS S.A. uchwały jest wypełnienie pozostawionych w projekcie "pustych pól". Powyższe jest również istotne dla Zarządu w celu przygotowania się do realizacji ww. uchwały w przypadku jej podjęcia przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, w tym ewentualne wcześniejsze skonsultowanie projektu uchwały z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych S.A.
Ponadto w związku z zaproponowanymi przez IPO PARTNERS S.A. parametrami scalenia akcji (parytet wymiany 97:1), dobrze byłoby zdaniem Zarządu Spółki przedstawić przesłanki ww. propozycji. Pozwoliłoby to Zarządowi opublikować przed Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem argumentacji IPO PARTNERS S.A. Zdaniem Zarządu będzie to istotna informacja pozwalająca akcjonariuszom na podjęcie decyzji co do ewentualnego sposobu głosowania na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu. Dotyczy to również informacji odnośnie podmiotu, który miałby, zgodnie z przedstawionym projektem uchwały, dokonać uzupełnienia niedoborów scaleniowych.
Powyższe jest również istotne dla Zarządu, który miałby, zgodnie z projektem uchwały, zawrzeć umowę z ww. podmiotem. Zdaniem Zarządu Spółki przed Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Zarząd powinien podjąć rozmowy z ww. podmiotem w celu podpisania stosownej umowy.
Bez ww. informacji, Zarząd nie będzie mógł zarekomendować akcjonariuszom podjęcia powyższej uchwały, a także nie będzie mógł odpowiedzieć na ewentualnie pojawiające się przed lub w trakcie Walnego Zgromadzenia pytania akcjonariuszy.
3. pkt. 7 lit. d) proponowanego porządku obrad - podjęcie uchwały w przedmiocie upoważnienia Zarządu do nabywania akcji własnych spółki w celu umorzenia:
Zarząd Spółki informuje, że zgodnie z Art. 345. § 3. KSH "Jeżeli spółka finansuje nabycie lub objęcie emitowanych przez nią akcji, nabycie bądź objęcie następuje w zamian za godziwą cenę." oraz zgodnie z Art. 345. § 4. KSH "Spółka może finansować nabycie lub objęcie emitowanych przez nią akcji, o ile uprzednio utworzyła na ten cel kapitał rezerwowy z kwoty, która zgodnie z art. 348 § 1 może być przeznaczona do podziału.".
Ponadto zgodnie z Art. 345. § 5. KSH "Finansowanie przez spółkę nabycia lub objęcia emitowanych przez nią akcji następuje na podstawie i w granicach określonych w uprzednio podjętej uchwale walnego zgromadzenia. Przepisu art. 17 § 2 nie stosuje się." oraz zgodnie z Art. 345 § 6. KSH "Podstawą uchwały walnego zgromadzenia w sprawie finansowania jest pisemne sprawozdanie zarządu określające:
1) przyczyny lub cel finansowania,
2) interes spółki w finansowaniu,
3) warunki finansowania, w tym w zakresie zabezpieczenia interesów spółki,
4) wpływ finansowania na ryzyko w zakresie płynności finansowej i wypłacalności spółki,
5) cenę nabycia lub objęcia akcji spółki z uzasadnieniem, że jest to cena godziwa.".
Jednocześnie zgodnie z Art. 348. § 1. KSH "Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.".
Ponadto, zgodnie z Art. 396. § 4. KSH "Statut może przewidywać tworzenie innych kapitałów na pokrycie szczególnych strat lub wydatków (kapitały rezerwowe)." oraz zgodnie z Art. 396 § 5. KSH "O użyciu kapitału zapasowego i rezerwowego rozstrzyga walne zgromadzenie; jednakże części kapitału zapasowego w wysokości jednej trzeciej kapitału zakładowego można użyć jedynie na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.".
Jednocześnie zgodnie z opublikowanym przez Spółkę zbadanym przez biegłego rewidenta raportem rocznym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2011 roku kapitały własne NOVIAN na dzień zakończenia roku obrotowego wynosiły:
Kapitał własny, w tym: 40.104.431,72 zł
kapitał podstawowy 87.808.066,60 zł
kapitał zapasowy 79.607.331,51 zł
zysk (strata) z lat ubiegłych (3.274.763,52 zł)
zysk (strata) netto (124.036.202,87 zł)
Natomiast, zgodnie z niebadanym przez biegłego rewidenta raportem Spółki za IV kwartał 2012 roku kapitały własne NOVIAN na dzień 31 grudnia 2012 roku wynosiły 12.543.741,53 zł, w tym strata netto wynosiła 27.560.690,19 zł.
W Spółce nie były tworzone żadne kapitały rezerwowe, w tym kapitały z przeznaczeniem na skup akcji własnych w celu umorzenia.
Jak wynika z ww. przepisów oraz danych finansowych Spółki, zdaniem Zarządu nie ma obecnie możliwości utworzenia w Spółce kapitału rezerwowego, który byłby przeznaczony na finansowanie nabywania akcji własnych w celu umorzenia. W związku z powyższym Zarząd nie może zarekomendować akcjonariuszom podjęcia zaproponowanej przez IPO PARTNERS S.A. uchwały. Ponadto gdyby mimo braku rekomendacji Zarządu Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę, zgodną z projektem przedstawionym przez IPO PARTNERS S.A., Zarząd zwraca uwagę inwestorów i akcjonariuszy na fakt, że uchwała ta nie będzie mogła być zrealizowana przez Zarząd, gdyż wymagać będzie podjęcia dodatkowo uchwały Walnego Zgromadzenia odnośnie utworzenia kapitału rezerwowego, co z kolei biorąc pod uwagę przedstawione dane finansowe NOVIAN jest niemożliwe.
Podstawa prawna:
§ 3 ust. 1 Załącznika nr 3 do Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu " Informacje bieżące i okresowe przekazywane w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect".