Raport miesięczny za marzec 2013
12-04-2013
Zarząd Pharmena S.A. przekazuje raport miesięczny za marzec 2013 r.
1. Opis tendencji i zdarzeń w otoczeniu Emitenta
Według Zarządu, w marcu 2013 r. w otoczeniu Emitenta nie wystąpiły zjawiska czy tendencje, które mogłyby mieć istotny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
W marcu br. Pharmena osiągnęła przychody ze sprzedaży dermokosmetyków w wysokości ponad 1,7 mln zł, tym samym osiągając ponad dwukrotny wzrost przychodów wobec marca 2012 roku. Tak istotny wzrost przychodów był wynikiem wprowadzenia na rynek nowych produktów, których udział w marcowej sprzedaży wynosił blisko 25% globalnej sprzedaży oraz działań promocyjnych prowadzonych wśród dystrybutorów.
W marcu 2013 r. Emitent opublikowała Jednostkowy Raport Roczny za 2012 (raport roczny nr 14/2013 z 29 marca 2013 r.) i Skonsolidowany Raport Roczny za 2012 (raport roczny nr 15/2013 z 29 marca 2013 r.), w których podsumowano dokonania Grupy Kapitałowej Emitenta oraz zaprezentowano wyniki finansowe (na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym) za rok 2012 wraz z opiniami i raportami biegłego rewidenta z badania tych sprawozdań finansowych.
Zarząd Emitenta pragnie podkreślić, iż rok 2012 minął pod kątem realizacji przez Grupę Kapitałową uprzednio wyznaczonych celów, zarówno w obszarze działalności dermokosmetycznej, jak i badań nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym. Zgodnie z ogłoszoną w kwietniu 2012 r. zaktualizowaną strategią trzecim obszarem działalności Grupy będzie wdrożenie na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy. Realizacja zaktualizowanej strategii ma pozwolić na dynamiczne zwiększenie przychodów ze sprzedaży w najbliższych latach.
W zakresie działalności dermokosmetycznej, pomimo 2% spadku wartości rynku krajowego w 2012 roku (dane PMR), udało się zwiększyć przychody o 23% w porównaniu do roku 2011. Dynamiczny wzrost sprzedaży był efektem przede wszystkim poszerzenia sieci dystrybucji w kanale aptecznym oraz rozpoczęcia sprzedaży produktów w nowym kanale - sieciach drogeryjnych.
Grupa Kapitałowa rozpoczęła współpracę z sieciami Rossmann i Hebe. Jednocześnie Spółka wprowadziła na rynek osiem nowych produktów w linii Dermena® oraz Allerco®, co pozwoliło zbudować specjalistyczną grupę produktów szeroko podchodzących do problemu nadmiernie wypadających włosów oraz skóry atopowej.
Grupa Kapitałowa w obszarze dermokosmetyków poprawiła znacznie wyniki finansowe na każdym poziomie. Zysk z działalności operacyjnej zwiększył się blisko trzykrotnie i osiągnął wartość 1 998 tys. złotych, a zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie, osiągając wartość 1 453 tys. złotych. Znaczny wpływ na osiągnięte wyniki miała poprawa rentowności sprzedaży brutto dzięki zmniejszeniu kosztów wytwarzania produktów gotowych oraz utrzymanie kosztów sprzedaży na poziomie 2011 roku. Natomiast działalność Grupy w obszarze badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym oraz w obszarze wdrożenia na rynek innowacyjnego suplementu diety generowała w ubiegłym roku wyłącznie koszty. Dlatego też, Grupa Kapitałowa na poziomie skonsolidowanym wykazała stratę netto w wysokości 4 100 tys. złotych. W przypadku komercjalizacji leku przeciwmiażdżycowego oraz wdrożenia do sprzedaży suplementu diety obszary te będą generować znaczące przychody w przyszłości, które mogą mieć istotny pozytywny wpływ na wyniki finansowe i sytuację majątkową Grupy Kapitałowej.
Grupa Kapitałowa zgodnie z zaktualizowaną strategią rozpoczęła w 2012 prace związane z wdrożeniem na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy. Światowy rynek suplementów diety dynamicznie się rozwija, co wynika z mody na zdrowy tryb życia, zwiększenia świadomości znaczenia profilaktyki w ochronie zdrowia, wydłużenia się życia konsumentów, a także wzrostu ich zamożności. Szacuje się, iż w samej Polsce 18 mln osób jest zagrożonych miażdżycą, z czego tylko 8 mln osób jest tego świadoma. Miażdżyca jest zaliczana do najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych i jest obok nowotworów jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce rynek preparatów OTC w kategorii "Serce i układ krwionośny" w 2011 roku szacowany był na 271 mln złotych (dane IMS). Spółka planuje przeprowadzenie procesu rejestracji produktu jako nowej żywności w ramach procedury europejskiej, która umożliwi wprowadzenie produktu na rynki krajów członkowskich. Spółka planuje zarejestrowanie suplementu diety w 2013 roku.
W obszarze badań klinicznych Grupa Kapitałowa kontynuowała prace nad innowacyjnym lekiem w dyslipidemii. W październiku ubiegłego roku, w drodze nowej emisji akcji, Grupa Kapitałowa pozyskała środki w wysokości 5 mln złotych na finansowanie badań biodostępności. Badanie biodostępności jest niezbędne do przeprowadzenia II fazy badań klinicznych ("Proof of Concept") leku przeciwmiażdżycowego 1-MNA w celu potwierdzenia skuteczności oraz braku działań niepożądanych leku w wyższych dawkach. Badania będą prowadzone w Kanadzie.
W ocenie Zarządu Emitenta rok 2013 jest niewątpliwie kolejnym wyzwaniem dla Grupy. W zakresie działalności dermokosmetycznej Grupa zamierza kontynuować poszerzanie kanałów dystrybucji, zwiększając dostępność swoich produktów oraz planuje przeprowadzenie szeregu działań marketingowych związanych z wprowadzeniem nowych produktów na rynek z linii Dermena® oraz Allerco®. W obszarze innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy Grupa zamierza przeprowadzić proces rejestracji składnika 1-MNA jako nowej żywności w ramach procedury europejskiej. Wdrożenie na rynek innowacyjnego suplementu diety pozwoli Grupie na dynamiczne zwiększenie przychodów ze sprzedaży w najbliższym latach. W zakresie badań nad innowacyjnym lekiem w dyslipidemii Grupa planuje sfinansowanie badań II fazy z nowej emisji akcji. Szacowany budżet związany z powyższymi badaniami wynosi 13 mln złotych. Przeprowadzenie tych badań pozwoli Grupie zwiększyć możliwość komercjalizacji badanego leku wśród największych na świecie innowacyjnych koncernów farmaceutycznych.
W dniu 22.03.2013r. Cortria Corporation, Spółka zależna Emitenta uzyskała informację, iż Europejski Urząd Patentowy podjął decyzję o udzieleniu patentu nr EP 2026651.
Powyższy patent zapewni Spółce ochronę patentową na zastosowanie doustne 1-metylonikotynamidu (1-MNA) w kombinacji ze niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi w leczeniu bólu oraz stanów zapalnych różnego pochodzenia na wiodących rynkach europejskich, obejmujących następujące kraje: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Monako, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Niesterydowe leki przeciwzapalne to szeroka i bardzo popularna grupa leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, obejmująca m.in. tak popularne leki jak aspiryna, diklofenak, ibuprofen oraz naproxen. Stosowane są one objawowo w zwalczaniu stanów zapalnych, gorączki, bólów o różnym pochodzeniu. Ich szeroka dostępność bez recepty jest przyczyną dużej popularności wśród chorych. Jednak długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może prowadzić do groźnych powikłań żołądkowo-jelitowych. U chorych stosujących leki z tej grupy występują bóle w nadbrzuszu, dyskomfort, zgaga, nudności, zwiększone ryzyko powstania wrzodów żołądka. Równoczesne zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz 1-MNA może zapobiegać powstaniu tego rodzaju powikłań.
Jest to istotny patent dla procesu komercjalizacji projektu 1-MNA, gdyż globalny rynek terapii przeciwbólowych wg BCC Research stanowić będzie 38 mld USD w 2012 r. Segment niesterydowych leków przeciwzapalnych stanowi 28% procent tego rynku.
Zarząd Emitenta informuje, iż zgodnie z komunikatem z 26 marca 2013 r. spółka Pharmena S.A. została zakwalifikowana do segmentu NC Lead.
Nominacja do tego prestiżowego segmentu spółek notowanych na NewConnect była skutkiem wysokiej płynności akcji Emitenta oraz rzetelnego wypełniania obowiązków informacyjnych i zasad ładu korporacyjnego.
Ponadto, w marcu 2013 r. Grupa Kapitałowa Emitenta kontynuowała prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami oraz poszukiwania nowych zastosowań substancji czynnych chronionych patentami i zgłoszeniami patentowymi należącymi do Grupy Kapitałowej Emitenta.
W omawianym okresie Pharmena S.A. poszerzała dostępność produktów oraz podejmowała działania marketingowe w celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży oferowanych produktów.
2. Realizacja celów emisji
W lutym 2013 r. Pharmena S.A. nie wydatkowała bezpośrednio środków pieniężnych na cele emisyjne. Natomiast w omawianym miesiącu spółka zależna Cortria Corporation wydatkowała środki na produkcje tabletek do badań klinicznych II fazy oraz utrzymanie ochrony patentowej.
3. Zestawienie raportów publikowanych przez Emitenta w okresie od 01.03.2013 r. do 31.03.2013 r.
W okresie objętym niniejszym raportem Pharmena S.A. opublikowała następujące raporty w systemie EBI:
• Raport bieżący nr 11/2013 z dnia 14-03-2013 r. - Raport miesięczny za luty 2013
• Raport bieżący nr 12/2013 z dnia 22-03-2013 r. - Uzyskanie patentu w Europie
• Raport bieżący nr 13/2013 z dnia 26-03-2013 r. - Zmiana terminu publikacji raportu rocznego za rok 2012
• Raport roczny nr 14/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Jednostkowy Raport Roczny za rok 2012
• Raport roczny nr 15/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Skonsolidowany Raport Roczny za rok 2012
• Raport bieżący nr 16/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Zakwalifikowanie PHARMENA S.A. do segmentu NC Lead
W okresie objętym niniejszym raportem Pharmena S.A. publikowała następujące raporty w systemie ESPI.
• Raport bieżący nr 4/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Ujawnienie stanu posiadania - zmniejszenie przez akcjonariusza udziału poniżej 5% w ogólnej liczby głosów
• Raport bieżący nr 5/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Ujawnienie stanu posiadania - przekroczenie przez akcjonariusza 5% w ogólnej liczby głosów
4. Kalendarz inwestora dotyczÄ…cy kwietnia 2013 r.
Do 14-05-2013 r. publikacja raportu miesięcznego za kwiecień 2013 r.
Podstawa prawna: pkt. 16 Załącznika Nr 1 do Uchwały Nr 795/2008 Zarządu Giełdy z dnia 31 listopada 2008 r. - "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect".
1. Opis tendencji i zdarzeń w otoczeniu Emitenta
Według Zarządu, w marcu 2013 r. w otoczeniu Emitenta nie wystąpiły zjawiska czy tendencje, które mogłyby mieć istotny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
W marcu br. Pharmena osiągnęła przychody ze sprzedaży dermokosmetyków w wysokości ponad 1,7 mln zł, tym samym osiągając ponad dwukrotny wzrost przychodów wobec marca 2012 roku. Tak istotny wzrost przychodów był wynikiem wprowadzenia na rynek nowych produktów, których udział w marcowej sprzedaży wynosił blisko 25% globalnej sprzedaży oraz działań promocyjnych prowadzonych wśród dystrybutorów.
W marcu 2013 r. Emitent opublikowała Jednostkowy Raport Roczny za 2012 (raport roczny nr 14/2013 z 29 marca 2013 r.) i Skonsolidowany Raport Roczny za 2012 (raport roczny nr 15/2013 z 29 marca 2013 r.), w których podsumowano dokonania Grupy Kapitałowej Emitenta oraz zaprezentowano wyniki finansowe (na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym) za rok 2012 wraz z opiniami i raportami biegłego rewidenta z badania tych sprawozdań finansowych.
Zarząd Emitenta pragnie podkreślić, iż rok 2012 minął pod kątem realizacji przez Grupę Kapitałową uprzednio wyznaczonych celów, zarówno w obszarze działalności dermokosmetycznej, jak i badań nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym. Zgodnie z ogłoszoną w kwietniu 2012 r. zaktualizowaną strategią trzecim obszarem działalności Grupy będzie wdrożenie na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy. Realizacja zaktualizowanej strategii ma pozwolić na dynamiczne zwiększenie przychodów ze sprzedaży w najbliższych latach.
W zakresie działalności dermokosmetycznej, pomimo 2% spadku wartości rynku krajowego w 2012 roku (dane PMR), udało się zwiększyć przychody o 23% w porównaniu do roku 2011. Dynamiczny wzrost sprzedaży był efektem przede wszystkim poszerzenia sieci dystrybucji w kanale aptecznym oraz rozpoczęcia sprzedaży produktów w nowym kanale - sieciach drogeryjnych.
Grupa Kapitałowa rozpoczęła współpracę z sieciami Rossmann i Hebe. Jednocześnie Spółka wprowadziła na rynek osiem nowych produktów w linii Dermena® oraz Allerco®, co pozwoliło zbudować specjalistyczną grupę produktów szeroko podchodzących do problemu nadmiernie wypadających włosów oraz skóry atopowej.
Grupa Kapitałowa w obszarze dermokosmetyków poprawiła znacznie wyniki finansowe na każdym poziomie. Zysk z działalności operacyjnej zwiększył się blisko trzykrotnie i osiągnął wartość 1 998 tys. złotych, a zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie, osiągając wartość 1 453 tys. złotych. Znaczny wpływ na osiągnięte wyniki miała poprawa rentowności sprzedaży brutto dzięki zmniejszeniu kosztów wytwarzania produktów gotowych oraz utrzymanie kosztów sprzedaży na poziomie 2011 roku. Natomiast działalność Grupy w obszarze badań klinicznych nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym oraz w obszarze wdrożenia na rynek innowacyjnego suplementu diety generowała w ubiegłym roku wyłącznie koszty. Dlatego też, Grupa Kapitałowa na poziomie skonsolidowanym wykazała stratę netto w wysokości 4 100 tys. złotych. W przypadku komercjalizacji leku przeciwmiażdżycowego oraz wdrożenia do sprzedaży suplementu diety obszary te będą generować znaczące przychody w przyszłości, które mogą mieć istotny pozytywny wpływ na wyniki finansowe i sytuację majątkową Grupy Kapitałowej.
Grupa Kapitałowa zgodnie z zaktualizowaną strategią rozpoczęła w 2012 prace związane z wdrożeniem na rynek innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy. Światowy rynek suplementów diety dynamicznie się rozwija, co wynika z mody na zdrowy tryb życia, zwiększenia świadomości znaczenia profilaktyki w ochronie zdrowia, wydłużenia się życia konsumentów, a także wzrostu ich zamożności. Szacuje się, iż w samej Polsce 18 mln osób jest zagrożonych miażdżycą, z czego tylko 8 mln osób jest tego świadoma. Miażdżyca jest zaliczana do najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych i jest obok nowotworów jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce rynek preparatów OTC w kategorii "Serce i układ krwionośny" w 2011 roku szacowany był na 271 mln złotych (dane IMS). Spółka planuje przeprowadzenie procesu rejestracji produktu jako nowej żywności w ramach procedury europejskiej, która umożliwi wprowadzenie produktu na rynki krajów członkowskich. Spółka planuje zarejestrowanie suplementu diety w 2013 roku.
W obszarze badań klinicznych Grupa Kapitałowa kontynuowała prace nad innowacyjnym lekiem w dyslipidemii. W październiku ubiegłego roku, w drodze nowej emisji akcji, Grupa Kapitałowa pozyskała środki w wysokości 5 mln złotych na finansowanie badań biodostępności. Badanie biodostępności jest niezbędne do przeprowadzenia II fazy badań klinicznych ("Proof of Concept") leku przeciwmiażdżycowego 1-MNA w celu potwierdzenia skuteczności oraz braku działań niepożądanych leku w wyższych dawkach. Badania będą prowadzone w Kanadzie.
W ocenie Zarządu Emitenta rok 2013 jest niewątpliwie kolejnym wyzwaniem dla Grupy. W zakresie działalności dermokosmetycznej Grupa zamierza kontynuować poszerzanie kanałów dystrybucji, zwiększając dostępność swoich produktów oraz planuje przeprowadzenie szeregu działań marketingowych związanych z wprowadzeniem nowych produktów na rynek z linii Dermena® oraz Allerco®. W obszarze innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy Grupa zamierza przeprowadzić proces rejestracji składnika 1-MNA jako nowej żywności w ramach procedury europejskiej. Wdrożenie na rynek innowacyjnego suplementu diety pozwoli Grupie na dynamiczne zwiększenie przychodów ze sprzedaży w najbliższym latach. W zakresie badań nad innowacyjnym lekiem w dyslipidemii Grupa planuje sfinansowanie badań II fazy z nowej emisji akcji. Szacowany budżet związany z powyższymi badaniami wynosi 13 mln złotych. Przeprowadzenie tych badań pozwoli Grupie zwiększyć możliwość komercjalizacji badanego leku wśród największych na świecie innowacyjnych koncernów farmaceutycznych.
W dniu 22.03.2013r. Cortria Corporation, Spółka zależna Emitenta uzyskała informację, iż Europejski Urząd Patentowy podjął decyzję o udzieleniu patentu nr EP 2026651.
Powyższy patent zapewni Spółce ochronę patentową na zastosowanie doustne 1-metylonikotynamidu (1-MNA) w kombinacji ze niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi w leczeniu bólu oraz stanów zapalnych różnego pochodzenia na wiodących rynkach europejskich, obejmujących następujące kraje: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Monako, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Niesterydowe leki przeciwzapalne to szeroka i bardzo popularna grupa leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, obejmująca m.in. tak popularne leki jak aspiryna, diklofenak, ibuprofen oraz naproxen. Stosowane są one objawowo w zwalczaniu stanów zapalnych, gorączki, bólów o różnym pochodzeniu. Ich szeroka dostępność bez recepty jest przyczyną dużej popularności wśród chorych. Jednak długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może prowadzić do groźnych powikłań żołądkowo-jelitowych. U chorych stosujących leki z tej grupy występują bóle w nadbrzuszu, dyskomfort, zgaga, nudności, zwiększone ryzyko powstania wrzodów żołądka. Równoczesne zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz 1-MNA może zapobiegać powstaniu tego rodzaju powikłań.
Jest to istotny patent dla procesu komercjalizacji projektu 1-MNA, gdyż globalny rynek terapii przeciwbólowych wg BCC Research stanowić będzie 38 mld USD w 2012 r. Segment niesterydowych leków przeciwzapalnych stanowi 28% procent tego rynku.
Zarząd Emitenta informuje, iż zgodnie z komunikatem z 26 marca 2013 r. spółka Pharmena S.A. została zakwalifikowana do segmentu NC Lead.
Nominacja do tego prestiżowego segmentu spółek notowanych na NewConnect była skutkiem wysokiej płynności akcji Emitenta oraz rzetelnego wypełniania obowiązków informacyjnych i zasad ładu korporacyjnego.
Ponadto, w marcu 2013 r. Grupa Kapitałowa Emitenta kontynuowała prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami oraz poszukiwania nowych zastosowań substancji czynnych chronionych patentami i zgłoszeniami patentowymi należącymi do Grupy Kapitałowej Emitenta.
W omawianym okresie Pharmena S.A. poszerzała dostępność produktów oraz podejmowała działania marketingowe w celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży oferowanych produktów.
2. Realizacja celów emisji
W lutym 2013 r. Pharmena S.A. nie wydatkowała bezpośrednio środków pieniężnych na cele emisyjne. Natomiast w omawianym miesiącu spółka zależna Cortria Corporation wydatkowała środki na produkcje tabletek do badań klinicznych II fazy oraz utrzymanie ochrony patentowej.
3. Zestawienie raportów publikowanych przez Emitenta w okresie od 01.03.2013 r. do 31.03.2013 r.
W okresie objętym niniejszym raportem Pharmena S.A. opublikowała następujące raporty w systemie EBI:
• Raport bieżący nr 11/2013 z dnia 14-03-2013 r. - Raport miesięczny za luty 2013
• Raport bieżący nr 12/2013 z dnia 22-03-2013 r. - Uzyskanie patentu w Europie
• Raport bieżący nr 13/2013 z dnia 26-03-2013 r. - Zmiana terminu publikacji raportu rocznego za rok 2012
• Raport roczny nr 14/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Jednostkowy Raport Roczny za rok 2012
• Raport roczny nr 15/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Skonsolidowany Raport Roczny za rok 2012
• Raport bieżący nr 16/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Zakwalifikowanie PHARMENA S.A. do segmentu NC Lead
W okresie objętym niniejszym raportem Pharmena S.A. publikowała następujące raporty w systemie ESPI.
• Raport bieżący nr 4/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Ujawnienie stanu posiadania - zmniejszenie przez akcjonariusza udziału poniżej 5% w ogólnej liczby głosów
• Raport bieżący nr 5/2013 z dnia 29-03-2013 r. - Ujawnienie stanu posiadania - przekroczenie przez akcjonariusza 5% w ogólnej liczby głosów
4. Kalendarz inwestora dotyczÄ…cy kwietnia 2013 r.
Do 14-05-2013 r. publikacja raportu miesięcznego za kwiecień 2013 r.
Podstawa prawna: pkt. 16 Załącznika Nr 1 do Uchwały Nr 795/2008 Zarządu Giełdy z dnia 31 listopada 2008 r. - "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect".